STAFF COUNCIL

STAFF COUNCIL COMMITTEES FOR THE YEAR 2019-21

Secretary Council : Dr. Indrajeet Singh


Admission Committee :

  1. CA APS Arora (Convener)
  2. Dr. Neeta Dhingra
  3. Mr R.K. Sharma
  4. Conveners of all departments


Teacher- In-charge for Admission to Honours Courses (Ex- Officio)

Commerce : Convener, Commerce Department
English : Convener, English Department
Hindi : Convener, Hindi Department
History : Convener, History Department
Mathematics : Convener, Mathematics Department
Punjabi : Convener, Punjabi Department
Pol.Sc : Convener, Political Science Department

 

Academic Development :

  1. Dr. Rajiv Midha              - Convener
  2. Dr. Gita Lakhanpal         - Member
  3. Dr. Neeta Dhingra          - Member
  4. Convener of IQAC          - Dr. Deepak Sharma
  5. Convener of Time Table - Dr. Meena Singh
  6. Conveners of all Departments

Placement Committee :

  1. Dr. Vinod Kumar (Convener)
  2. Dr. Neeta Dhingra 
  3. Dr. Gita Lakhanpal
  4. Dr. Shobhika Mukul
  5. Dr. Indra Kaul
  6. Ms. Mamta Ahuja
  7. Ms. Priya Jain
  8. Ms. Preeti Gupta
  9. Ms. Bhawna Sharma 
  10. Ms. Prakriti Saxena
  11. Ms. Neha Chabra 

Students Advisory Committee :

  1. Dr. Barjinder Singh Chowhan (Convener)
  2. Dr. Raghbir Singh
  3. Dr. Mahesh Kumar
  4. Dr. Daya Shanker Sharma
  5. Dr. Dharmender Kumar
  6. Dr. Abhishek Sharma
  7. Dr. Vinay Neet Kaur
  8. Dr. Bhagwant Kour
  9. Dr. Sahilja
  10. Dr. Bineet Kaur
  11. Ms Soumya Chaturvedi  

Examination Committee :

  1. Mrs. Harpreet Bahri Grover (Convener)
  2. S D.P.S. Sood
  3. Dr. Vinay Neet Kaur
  4. Dr. Vinit Kapur
  5. Dr. Abhishek Sharma
  6. Dr. Paramjit Kaur 
  7. Dr. Renu Duggal
  8. Ms. Garima Babbar
  9. Dr. Shailja
  10. Dr. Jasmine Kaur Lamba

Time Table Committee :

  1. Dr. Meena Singh (Convener)
  2. Dr. Gita Lakhanpal
  3. Ms. Sukhvinder Kaur

Maintenance Committee :

  1. Dr. Gurdeep Singh Sood (Convener)
  2. Dr. Rajiv Midha
  3. Dr. G. N. Pillai
  4. Dr. Ghanshyam Bairwa
  5. Dr. Amrinder Kaur
  6. Mrs. Deepinder Kaur
  7. Ms. Silky Bhambri
  8. Ms. Gurneet Kaur
  9. Ms. Gurjot Kaur

Students' Welfare Committee :

  1. Dr. Deep Mala (Convener)
  2. Dr. Mahesh Kumar
  3. Dr. Beant Kaur
  4. Dr. Amarjit Kaur
  5. Dr. Baljeet Singh
  6. Dr. Bhupinder Kaur
  7. Dr. Preeti Singh
  8. Ms. Jasmine Kaur

Purchase Committee :

  1. Dr. Ghanshyam Bairwa (Convener)
  2. Sh. Gopal Krishan Arora
  3. Sh. R.K. Sharma
  4. Dr. Meena Singh
  5. S. Mansimran Singh
  6. Dr. Archana Sharma
  7. Ms. Priyanka Modi
  8. Ms. Sarika Khurana

Provident Fund Committee :

  1. Sh Gopal Krishan Arora ( Convener)
  2. Dr. Neeta Dhingra

Magazine Committee:

  1. Dr. Anju Bala (Convener)
  2. S. Bhupinder Pal Singh Bakshi 
  3. Dr. Balbir Kundra
  4. Ms. Priyanka Srivastava
  5. Convenors of all Departments

Library Committee :

  1. Dr. Paramjit Kaur (Convener)
  2. Conveners of all Departments
  3. Librarian

Sports Committee :

  1. Dr. Inderpreet Singh (Convener)
  2. Dr. Gurdeep Singh Sood
  3. Dr. Gurdeep Kaur
  4. Dr. Bhagwant Kour
  5. Dr. Barjinder Singh Chowhan
  6. CA Harjinder Singh
  7. Ms. Harpreet Bahri Grover
  8. Dr. Rajwant Singh
  9. Dr. Hardeep Kaur
  10. Ms Simarpreet Kaur

 

Cultural Committees

Refreshment : Punjabi, Mathematics and EVS
Surlok and Orientation : Commerce-1
Divinity : Commerce 2 and Sanskrit
Prizes : Economics
Discipline : English
Annual Day and Fresher´s Party : Hindi
Art and Culture : History and Political Science 

 

Go Back